Pazartesi
Hafif Kar Yağışlı
-4°C | 2°C
Salı
Sisli
-2°C | 1°C
Çarşamba
Hafif Kar Yağışlı
-2°C | 3°C

‘Kentsel dönüşüm sekteye uğrar’

‘Kentsel dönüşüm sekteye uğrar’

‘Kentsel dönüşüm sekteye uğrar’

Dubleks balkonlar ve bina çıkma paylarının yasaklanmasının kentsel dönüşümü ciddi manada sekteye uğratacağını söyleyen KOMÜT Başkanı Şaban Topal, söz konusu geçişlerin sektörün durağan olduğu kış aylarında yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Sekreteri ve Konya Müteahhitler Birliği Başkanı Şaban Topal, 30 Haziran’dan sonra dubleks balkonların ve bina çıkma paylarının yasaklanacağını söyleyerek, mevcut yönetmeliğin ertelenmediği veya düzeltilmediği takdirde, bu alanlardan elde edilen mevcut kazanımların sıkıntıya gireceğini, bunun da kentsel dönüşümü ciddi manada sekteye uğratacağını savundu. Topal, “Demir krizinden sonra Planlı Tip İmar Yönetmeliği’nin 6. maddesinin 30 Haziran itibariyle yürürlükten kalkması ve yeni imar yönetmeliğinin uygulanması ile sektör adeta krize sürüklenmekte. Özellikle parsel bazlı dönüşümlerin olduğu başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok önemli kentlerdeki kentsel dönüşüm çok olumsuz etkilenecek. Kanun çıkarsa, maalesef çıkmalı ve dubleksli yıkılan binaların aynı metrekare ve inşaat hakları bile kullandırılmayacak” dedi.

Özhaseki’ye çağrı

30 Haziran’dan sonra mevcut yönetmeliğin ertelenmediği takdirde dublekslerden ve çıkmalardan oluşan hakların ortadan kalkacağını kaydeden Topal, dublekslerde kullanılan metrekarelerin, inşaatın ana metrekaresinden gideceğinden inşaat alanının küçüleceğini söyledi. Topal, “Mevcut sistemde ortak alanları çok abartılı kullanarak bu konuyu suiistimal edenlerin yeni imar mevzuatıyla sınırlarının çizilmesine katılıyoruz. Fakat bunu yaparken kentsel dönüşümü ve küçük ile orta ölçekli yapıların kazanımlarını engellememek gerek. Sektör artık yoruldu, çalışmak istiyor. Zamansız ve altyapısız yasalarla lütfen engel olmayalım. Yeni imar yasasına karşı değiliz. Söz konusu talepler yeni imar yasası içinde düzeltilerek uygulanabilir. Bu da mümkün olmaz ise; bu tür geçişler yılsonu itibariyle, sektörün durağan olduğu kış aylarında yapılması gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin bu konuyu tekrar gözden geçirmesi ve yeniden düzenlemesi, yetişmiyorsa da en azından son bir kez 2017 yılsonuna kadar uzatmasını talep ediyoruz” diye konuştu

Copyrigt © 2017 Konya Müteahhitler Birliği Derneği